Firmy transportowe, które korzystają z pojazdów wyposażonych w tachografy cyfrowe są zobowiązane do posiadania karty przedsiębiorstwa. Jest ona bowiem niezbędna do tego, aby rozpocząć użytkowanie konkretnego pojazdu, a ponadto umożliwia wyświetlanie, pobieranie i drukowanie danych z tachografu cyfrowego. Karta przedsiębiorcy jest wydawana przez organ państwa członkowskiego zgodnie z rozporządzeniem nr 165/2014 Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym.

Oprócz gwarantowania dostępu do gromadzonych przez tachograf cyfrowy danych, karta przedsiębiorstwa jest wykorzystywana również do blokowania i odblokowywania urządzeń, skutecznie chroniąc informacje. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby założyć i aktywować blokadę na kartę przedsiębiorstwa do tachografu cyfrowego przed pierwszym przewozem, a dezaktywować ją wtedy, gdy firma zaprzestanie korzystania z konkretnego pojazdu.

Karta przedsiębiorcy do tachografu cyfrowego — jak ją uzyskać?

O dokument należy wnioskować w przypadku, gdy potrzebujemy jej do pracy (pierwsze wydanie), zbliża się termin upływu ważności posiadanej kart bądź też poprzednia została zgubiona, skradziona lub uszkodzona. Chcąc uzyskać kartę przedsiębiorstwa do tachografu cyfrowego, należy:

  • dysponować odpowiednimi uprawnieniami,
  • złożyć prawidłowo wypełniony wniosek (w formie elektronicznej bądź też papierowej, wysyłając go pocztą tradycyjną),
  • dokonać opłaty za wydanie karty.

Co ważne, karta przedsiębiorcy jest wydawana na okres 5 lat. Dodatkowo nie mogą jej otrzymać te przedsiębiorstwa, które prowadzą warsztaty wykonujące kalibrację i aktywację tachografów cyfrowych.

Jak często trzeba pobierać dane?

Zgodnie z przepisami, pobieranie danych z tachografu cyfrowego przy użyciu karty przedsiębiorstwa należy przeprowadzać co najmniej raz na 90 dni. Warto pamiętać, że samodzielna zmiana lub usuwanie danych są niedozwolone i stanowią podstawę do cofnięcia licencji.